Достапни линкови

Конечни резултати од изборите во Русија


Руската изборна комисија денеска треба да ги објави конечните резултати од парламентарните избори. Веќе беше објавено дека партијата на премиерот Владимир Путин, Обединета Русија, освоила 50 насто од гласовите, а опозицијата тврди дека изборите не биле фер и демократски. Стотици луѓе се уапсени поради протестите кои следуваа по изборите, а опозициони активисти и за утре во Москва најавуваат масовни демонстрации.
XS
SM
MD
LG