Достапни линкови

НБА ќе стартува на Божик


Four of the Eastern Conference Quarterfinals during the 2010 NBA Playoffs at the Bradley Center on 2
НБА лигата се враќа на Божик. Сопствениците на тимовите вчера се договорија со играчите и потпишаа нов договор за работа со кој се стави крај на нивниот спор кој траеше 161 ден и поради кој беше ставена под прашање годинешнава сезона. Според новиот десет годишен договор сопствениците предвидуваат дека тие ќе можат да задржат екстра 250 милиони долари годишно како колектив. Според сопствениците повеќето тимови губеле пари поради стариот договор.
Играчите во меѓувреме во новиот договор ја задржаа клаузулата со која тимовите се уште ќе можат да го зголемат лимитот на платите кога некои од играчите сакаат да ги задржат во клубот.
XS
SM
MD
LG