Достапни линкови

Самитот на ЕУ - клучен за спас на еврозоната


претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо.
Лидерите на ЕУ вечерва ќе го отворат дводневниот Самит, во, за многумина аналитичари, пресуден момент за борбата да се спречи колапс на еврозоната. За претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо, Самитот е клучен. Германија и Франција предложија договор за поголема буџетска дисциплина на земјите од еврозоната.

На самитот ќе се одлучува и дали Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ.
XS
SM
MD
LG