Достапни линкови

Попоски - Признанијата за Македонија треба да се крунисаат со членство во НАТО


Министерот за надворешни работи Никола Попоски.
Признанието што Македонија константно го добива за нашата инволвираност во мисијата во Авганистан, треба да се круниса со членство во НАТО, изјави денеска во Брисел, министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Во контекст на престојниот самит на НАТО во Чикаго, јави дописникот на МИА, Попоски смета дека „имаме дополнителни аргументи, освен конкретни ангажмани на терен, политичките пораки кои ги праќаме, но и правната сигурност која сакаме да ја воспоставиме“.

Министерот Попоски денеска учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на државите контрибутори во мисијата ИСАФ во Авганистан.
XS
SM
MD
LG