Достапни линкови

Министерски состанок НАТО, Русија


Сергеј Лавров во Брисел
Шефовите на дипломатиите на земјите членки на НАТО денеска во Брисел ќе разговараат со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по најновите тензии околу ракетниот одбранбен систем што Алијансата сака да го размести во Европа. Сергај Лавров веќе имаше состанок со генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен по што е соопштено дека стратегиското партнерство е од исклучително значење за двете страни. Москва бара гаранции дека ракетниот штит нема да биде употребен против Русија и да биде вклучена во планирањето на разместувањето на системот.
XS
SM
MD
LG