Достапни линкови

Медведев во Прага


Дмитри Медведев, Вацлав Клаус
Рускиот претседател Дмитри Медведев на крајот од неговата дводневна посета на Прага денеска е на разговори со претседателот на Чешка Вацлав Клаус и со премиерот Петар Нечас. Разговорите се фокусирани врз економската соработка. Се очекува Медведев да го поддржи обидот на руската компанија ,,Атомстројекспoрт,, да го добие тендерот во вредност од 20 милијарди евра за изградба на два реактора во нуклеарната централа Темелин.
XS
SM
MD
LG