Достапни линкови

Род Благоевиќ доби 14 години казна затвор


Поранешниот гувернер на Илиноис Род Благојевиќ е осуден на 14 години казна затвор поради обидот да го продаде испразнетото сенаторско место на актуелниот претседател Барак Обама, веднаш откако тој стана претседател. Благојевиќ беше обвинет и за други корупциски скандали. Гувернерот беше уапсен една недела откако се оддржава председателските избори во 2008-та година. Петмина од последните 9 гувернери на Илинолис се вмешани или уапсени за измама или поткуп.
XS
SM
MD
LG