Достапни линкови

Формирана влада на национално единство во Јемен


Протестите што доведоа до повлекување на претседателот Али Абдула Салех во Јемен.
Формирана е новата влада на национално единство во Јемен, која треба да ја замени владата на претседателот Али Абдула Салех, објави државната јеменска новинска агенција. На чело на владата ќе застане независниот политички ветеран Мохамед Басиндва. Ресорите се подеднакво поделени меѓу Конгресната партија на Салех и опозицијата. Според договорот од минатиот месец, Салех ќе се повлече во замена за имунитет од кривично гонење.
XS
SM
MD
LG