Достапни линкови

Осуди во светот по бомбашките напади во Авганистан


Обединетите Нации и САД силно ги осудија бомбашките напади во шиитските џамии во Кабул и Мазар и Шариф - Авганистан во кои загинаа 60, а беа повредени 160 лица на светиот ден Ашура.
Станува збор за најсмртоносен напад врз цивили од падот на талибанскиот режим пред 10 години.
Одговорноста ја презеде пакистанската група Лашкар е Џангви ал Алами. Валидноста на ова тврдење не може да биде потврдено
XS
SM
MD
LG