Достапни линкови

Санадер излегува од притвор за неколку дена


Уставниот суд на Хрватска укина одлука на истражен судија на загрепскиот Жупаниски суд за продолжување на притворот на поранешниот премиер Иво Санадер и го врати случајот на повторно одлучување. Адвокатот на Санадер, Чедо Продановиќ изјави дека сега истражниот судија може мерката притвор да ја замени со поблага мерка на претпазливост - забрана за напуштање на живеалиште и јавување во полиција. Тој додаде дека Санадер излегува на слобода на 12 декември. Санадер беше уапсен поради корупција и злоупотреба на функцијата пред една година во Австрија, а на 18 јули беше испорачан во Хрватска.
XS
SM
MD
LG