Достапни линкови

Романија го ратификуваше договорот за американскиот противракетен штит


Романскиот Сенат.
Романија го ратификуваше договорот со САД за распоредување на американскиот противракетен штит во оваа земја, на ден пред членките на НАТО да се сретнат во Брисел. Сенатот едногласно го ратификуваше договорот потпишан во септември. Претходно и Долниот дом на Парламентот даде зелено светло за договорот. Се очекува, противракетниот систем да биде распореден во јужна Романија во 2015 година.
XS
SM
MD
LG