Достапни линкови

Радиоактивна храна за бебиња во Јапонија


Илустрација.
Радијациска загаденост е пронајдена во бебешка храна од познат бренд во Јапонија. Компанијата Меиџи соопшти дека повлекува околу 400 илјади конзерви храна за бебиња во кои се пронајдени траги од радиоактивен материјал. Во компанијата се сомневаат дека радиоактивниот цезиум дошол во контакт со храната за време на природното сушење на намирниците со свеж воздух само неколку дена по катастрофата на нуклеарната централа Фукушима на 11 март година.
XS
SM
MD
LG