Достапни линкови

Втор круг од изборите во Египет


Избори во Египет
Во Египет денеска се одржува вториот ден од гласањето на вториот круг од парламентарните избори. Ова се први демократски избори по соборувањето на Хосни Мубарак од власт во февруари. Со вториот круг на гласањето треба да бидат избрани уште 52 самостојни пратеници.
Комплицираниот систем на гласање кој вклучува уште два круга, треба да заврши во јануари.
Резултатите од првиот круг на гласање кој се одржа минатата недела покажуваат дека политичкото крило на Муслиманското братство освои најмногу гласови.
XS
SM
MD
LG