Достапни линкови

Австралија ги прошири санкциите кон Иран


Министерот за надворешни работи на Австралија Кевин Руд
Австралија ги проширен санкциите кон Иран поради се поголемата загриженост дека земјата има програма за нуклеарно оружје.
Министерот за надворешни работи на Австралија Кевин Руд изјави дека мерките вклучуваат забрана за соработка со фирми и луѓе кои се вклучени во нуклеарната програма на Иран.
Руд наведе дека причина за воведување на санкциите се минатонеделните напади врз британската амбасада во Техеран и последниот извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија според кој Иран работи на развивање на атомско оружје.
XS
SM
MD
LG