Достапни линкови

Бајден - САД се солидаризираат со Грција


U.S. -- Vice President Joe Biden speaks during the dedication of the Flight 93 memorial in Shanksville, Pennsylvania, 11Se2011
Американскиот потпретседател Џо Бајден изјави дека Владата на САД е солидарна со Грција. Бајден се сретна со грчкиот претседател Каролос Папуљас, пред да почне со разговори со премиерот Лукас Пападимос и лидерите на партиите од новата коалициска влада.

„Стоиме солидарно до вас во момент во кој сте исправени пред многу тешки барања од ММФ и ЕУ во овие тешки времиња“, изјави тој.

Бајден рече дека САД се подготвени да и помогнат на Грција со сите средства со кои располагаат.
XS
SM
MD
LG