Достапни линкови

Меркел и Саркози ќе разговараат за евро кризата


Францускиот претседател Никола Саркози и германската канцеларка Ангела Меркел
Францускиот претседател Никола Саркози и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Париз ќе одржат состанок како подготовка на претсојниот самит на Европската унија на 9 овој месец. Тие веќе најавија дека на самитот ќе го соопштат нивниот план за справување со должничката криза во Европа. Како главен дел од планот се посочува поцврстата интеграција на 17 членки на еврозоната што би можело да ги поттикне ММФ и Европската централна банка да дозволат дополнителна финансиска помош за задолжените земји.
XS
SM
MD
LG