Достапни линкови

Позитивна Словенија победи на парламентарните избори


Партијата Позитивна Словенија на градоначалникот на Љубљана Зоран Јанковиќ победи на предвремените парламентарни избори,покажаа неофицијалните резулатати по пребројувањето на 99,3 проценти од гласовите. Позитивна Словенија освои 28,54 проценти,додека Словенската демократска партија на Јанез Јанша доби 26,24 проценти од гласовите на избирачите, при излезност од 64,52 проценти.
XS
SM
MD
LG