Достапни линкови

Во Египет втор круг од парламентарните избори


headquarters in Cairo, 28Nov2011
Египет одржува втор круг од парламентарните избори во девет области. Ова се први демократски избори по режимот на Хосни Мубарак. Резултатите од минатонеделното гласање покажуваат победа на Муслиманското Братсво кое освои најголем број од гласовите. Реформистичкиот лидер Мохамед Ел Барадеј изрази загриженост поради подемот на радикалните религиозни елементи на изборите.
XS
SM
MD
LG