Достапни линкови

Бајден пристигна во Атина


Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден.
Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден денеска пристигна во Атина, каде утре ќе разговара со грчките лидери пред се за поддршката од Вашингтон за излез на Грција од должничката криза.

Предвидено е Бајден утре да се сретне со претседателот на Грција Каролос Папуљас, со премиерот Лукас Пападимос, како и со лидерите на ПАСОК и на Нова демократија, Јоргос Папандреу и Андонис Самарас.

Тема на разговорите ќе бидат и кипарското прашање и спорот за името меѓу Грција и Македонија.
XS
SM
MD
LG