Достапни линкови

Судири меѓу полицијата и исламистите во Казахстан


Полицијата врши увид по напад на исламисти во градот Тараз во јужен Казахстан.
Петмина милитанти и двајца полициски специјалци се убиени доцна синоќа во операциите во јужен Казахстан кои се спроведуваат поради страв од избувнување на исламистички нереди, соопшти тамошното обвинителство. Според обвинителството, убиените се сомничат за убиството на двајца полицајци пред еден месец и оти планирале нови „насилни акти“ во главниот град Алмати.
XS
SM
MD
LG