Достапни линкови

На улиците на Атина 1.000 луѓе поради екстремната десница во владата


Илјада активисти на антирасистичките организации протестираа денеска на улиците на Атина поради влегувањето на екстремната десница во грчката влада. Демонстрантите се собраа на плоштадот Омонија, а потоа се упатија пред Парламентот.Коалициската влада што ја формираше премиерот Лукас Пападимос меѓудругите ја сочинуваат четворица министри кои се од екстремно десничарски партии.
XS
SM
MD
LG