Достапни линкови

Ирак-експлозијата во Зелената зона обид за атентат врз премиерот


Ирачкиот премиер Нури Ал Малиќи изјави дека експлозијата на бомба во Зелената Зона што се случи оваа недела била обид за атентат врз него.Тој додаде дека цел на нападот била и зградата на парламентот, но првичните информации сугерираат дека тој требало да биде отстранет. Бомбата требало да експлодира во моментот кога тој имал обраќање во парламентот, но во меѓувреме била променета агендата. На 28 ми Ноември автомобил бомба експлодираше во Зелената зона во Багдад.
XS
SM
MD
LG