Достапни линкови

Нови судири со курдите во југоисточна Турција


Тројца курдски бунтовници се убиени изминатата ноќ во судири со силите за безбедност на југоистокот на Турција.
Турската војска, како што се јавува, синоќа започнала операција против припадниците на ПКК во руралното подрачје во близина на Лиџа.
ПКК, која ЕУ, САД и Турција ја сметаат за терористичка организација, од 1984 година се бори за независност на териториите населени претежно со курдско население.
Во насилствата загинаа над 45.000 лица.
XS
SM
MD
LG