Достапни линкови

Србија и Косово ќе соработуваат за контрола на границата


Брисел - преговарачите Борко Стефановиќ и Едита Тахири
Србија се согласи да соработува со Косово за контрола на заедничката граница. Во соопштението на ЕУ се вели дека „ Страните се согласите да воспостават зеднички, интегрирани, едноставни и безбедни станици на сите заеднички гранични премини“
До договорот дојде по разговорите меѓу делегациите на Белград и Приштина во Брисел со посредство на ЕУ и по изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел дека Србија не е спремна за членство во Европската Унија.
Триесетина германски и австриски војници беа повредени од локалните срби во судирите на блокадите кон граничните премини меѓу Косово и Србија.
XS
SM
MD
LG