Достапни линкови

Молдавија: избор на шеф на државата на 16 декември


Владимир Воронин
Парламентот на Молдавија денеска донесе одлука на 16 декември да гласа за нов претседател на државата. Тоа е втор обид за помалку од еден месец да се реши кризата со немањето претседател која трае над две години. Молдавија е без претседател откако комунистичкиот лидер Владимир Воронин се повлече во 2009 година по двата последователни мандата на таа функција.
XS
SM
MD
LG