Достапни линкови

Меркел: ЕУ кон фискална унија


Германската канцеларка Ангела Меркел
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Бундестагот изјави дека европските држави се движат кон создавање фискална унија со строги правила. Нејзиниот говор доаѓа еден ден откако францускиот претседател Никола Саркози изјави дека Франција и Германија планираат да поттикнат нов договор за Унијата со кој ќе се воведе буџетска дисциплина во 17 земји на еврозоната.
XS
SM
MD
LG