Достапни линкови

Кас Грање за процесот со Грција и почеток на преговорите со ЕУ


Директорката во Директоратот за проширување на Европската комисија Александра Кас Грање вели дека не може да прецизира дали одлуката на Судот во Хаг во врска со македонската тужба против Грција за прекршувањето на Времената спогодба со ветото на Самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година ќе влијае Македонија на 9 декември конечно да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија.
Кас Грање посочи дека ЕК сака да ги продлабочи односите со Македонија и оти се надева дека одлуката на Судот ќе биде во таа насока.
XS
SM
MD
LG