Достапни линкови

Во Алмати отворено Метро - конечно


Алмати - метро
Во Аламти - Казахстан денеска е отворено за сообраќај Метро по повеќе од 23 години изградба. Метрото има 7 станици.
Изградбата започна во 1988 но работата беше стопирана по колапсот на СССР во 1991 година.
Лани Претседателот Нурсултан Назарбаев нареди проектот да биде завршен во време кога земјата одбележува 20 години независност која ќе биде свечено одбележана на 16 декември
XS
SM
MD
LG