Достапни линкови

Поранешниот туниски лидер повторно осуден во отсуство


Поранешниот туниски претседател Зине ал Абедине Бен Али
Поранешниот туниски претседател Зине ал Абедине Бен Али бил осуден во отсуство на пет години затвор за тортура на воени офицери, јавува државната новинска агенција. Бен Али веќе беше осуден на 60 години затвор и се соочува со уште 100 обвиненија во цивилните и воените судови.
Бен Али поради протестите против неговиот режим во јануари ја напушти земјата и избега во Саудиска Арабија.
XS
SM
MD
LG