Достапни линкови

Протести во Бугарија против реформи во пензискиот систем


Граѓаните во Бугарија протестираа против најавените реформи во пензискиот ситем. Околу 20 илјади учесници на протестот бараат оставка од министерот за финансии Симеон Ѓанков и повлекување на законот.
Во Бугарија според важечкиот закон мажите заминуваат во пензија со 63, а жените со 60 години. Со новиот предлог-закон, се предвидува постепено зголемување на старосната граница.
XS
SM
MD
LG