Достапни линкови

Екс претседателот на Брегот на Слонова Коска донесен на судење во Хаг


Лорент Гбагбо
Поранешниот претседател на Брегот на Слонова Коска, Лорент Гбагбо е донесен во Холандија ќаде што пред Меѓународниот Кривичен Суд ќе се соочи со обвиненија за насилствата во неговата земја откако одби да го признае поразот на претседателските избори. Гбагбо е првиот бивш претседател на држава на кого ќе му се суди пред овој суд во Хаг. Тој е обвинет за убиства, силувања и други кривични дела за време на 4 месечниот конфликт на Брегот на Слонова Коска.
XS
SM
MD
LG