Достапни линкови

Двајца белоруси денеска би можеле да добијат смртна казна


На двајцата белоруси, обвинети за подметнувањето на бомбата во метрото во Минск, кога загинаа 15 лица, денеска ќе им биде изречена пресудата. Ако бидат прогласени за виновни, би можеле да добијат смртна казна, бидејки исто така се обвинети и за бомбашки напад на прославата на денот на независноста во Минск во 2008-ма година. Белорусија е единствената земја во Европа во која сеуште се извршува смртна казна.
XS
SM
MD
LG