Достапни линкови

Русија бара да престанат ултиматумите до Сирија


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги отфрли барањата Обединетите нации да и воведат ембарго за оружје на Сирија и побара да престанат западните ултиматуми до Дамаск. До ова дојде откако Соединетите држави и Германија ги обновија барања до Советот за безбедност да преземе акција како одговор на злосторствата извршени од режимот во Сирија против антивладините демонстранти. Според Лавров, важно е судирите во Сирија да завршат на мирен начин како што беше случај во Јемен.
XS
SM
MD
LG