Достапни линкови

Умерената исламистичка Партија, победи во Мароко


Избори во Мароко
На парламентарните избори во Мароко победи Умерената исламистичка Партија за правда и развој со освоени 107 од вкупно 395-те пратенички места.
Кралот Мухамед Шести од таа партија ќе треба да именува премиер и да формира коалициона влада. Во претходниот владин состав партијата имаше 47 пратеници во Собранието.

Парламентраните избори во Мароко се оддржаа на 25 ноември, и тоа беа први избори по новиот Устав кој е изгласан со референдум , додека во соседните земји имаше демострациите. Новина во Уставот е членост со кој Кралот е должен премирот да го избере од редовите на партијата со најголем број на пратеници.
XS
SM
MD
LG