Достапни линкови

Роденденски концерт за Тимошенко пред затворот во Киев


Архивска фотографија: Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко во затвор во Киев.
Околу 3.000 поддржувачи на затворената украинска опозициска лидерка Јулија Тимошенко одржаа роденденски концерт пред портите на затворот во Киев, каде што таа ја отслужува казната. Луѓето оставаа цвеќиња и картички со честитки за 51-иот роденден на поранешната украинска премиерка. Тимошенко е осудена на седум години затвор за злоупотреба на фунцкијата. Нејзините поддржувачи сметаат дека пресудата е политички мотивирана.
XS
SM
MD
LG