Достапни линкови

Шест авганистански провинции преминуваат под владина контрола


Џалалабад, чистење на градот.
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги посочи областите што ќе прејдат под владина контрола по повлекувањето на странските сили од земјата. Во соопштението од кабинетот на Карзаи се наведува дека шест провинции, седум градови поголем број области ќе преминат под контрола на локалните сили како дел од втората фаза на транзицијата. Сепак, во соопштението не пишува до кога авганистанските власти треба да ја преземат контролата врз овие области. Се очекува, владините сили да ја преземат грижата за безбедноста во целата земја до крајот на 2014 години.
XS
SM
MD
LG