Достапни линкови

Белград и Приштина тешко ќе постигнат договор за премините


Војници на КФОР на преминот Јариње
Државниот секретар во Министерството за Косово и Метохија, Оливер Ивановиќ, денеска изјави дека е тешко да се очекува Белград и Приштина да постигнат договор за премините на северот од Косово.
Тој наведува дека единствен илез од кризата е да се врати состојбата како што беше пред 25 јули. Ивановиќ не очекува нешто битно да се промени и на нареднита рунда разговори меѓу двете страни на 30 ноември.
„Еулекс мора да го направи првиот чекор, затоа што тие направија огромна грешка кога се повлекоа од премините и си ги запоставија основните обврски“,изјави Ивановиќ.
XS
SM
MD
LG