Достапни линкови

Најмалку 15 жртви, во два бомбашки напади во Ирак


Архива
Најмалку 15 луѓе загинале во бомбашки напади во центаралниoт дел на Ирак, соопштуваат тамошните власти, Првиoт напад се случил на магистралниот пат од Абу Граиб да Фалуџа. Според локалната полицијаја при првиот напад експлодирале две бомби кои погодиле камион кој носел градежни работници.

Вториот напад се случил во Багдад, во централниот дел на градот, каде експлодирале 3 бомби, при што загинале 7 луѓе.
Насилствата во Ирак се намалени од периодот 2006- 2007-ма година, кога имаше најмногу насилства, но бомбашките напади се речиси секодневие во таа земја.
XS
SM
MD
LG