Достапни линкови

OН ја критикуваа Белорусија за третманот на затворениците


Ales Mikhalevich makes remarks about the pre-trial detention center of the Belarusian Committee for State Security (KGB) at a press conference in Minsk, 28Feb2011
Комитетот против тортура на ОН на седницата во Женева ја критикуваше Белорусија за многубројна, постојана тортура и лош третман на затворениците. Израезена е загриженост што Белоруските власти ги информираат семејствата за смртни казни и тоа недели откако ќе се извршат.
Белорусија е единствена европска земја во која постои смртната казна и која не е членка на Советот на Европа.
XS
SM
MD
LG