Достапни линкови

ЕУ загрижена за големиот број затворени новинари во Турција


Јиржи Бузек
Претседателот на Европскиот Парламент Јиржи Бузек ги критикуваше турските власти за големиот број затворени новинари и слободата на печатот. Бузек ова го изјави по дво дневната посета на Анкара.
Тоа и рестрикциите на интернет ја подигнуваат загриженоста во Европа, изјави Бузек.
Се смета дека воТурските затвори се наоѓаат околу 60 тина новинари кои се главнио критичари на власта.
XS
SM
MD
LG