Достапни линкови

Парламентарни избори во Мароко


Во Мароко денеска се одржуваат први парламентарни избори по протестите за поголема демократија во таа земја во почетокот на годинава. Продемократски активисти во земјата повикаа на бојкот на изборите со објаснување дека владејачката монархија не сакала да спроведе вистински промени. Хјуман Рајтс Воч соопшти дека само во последниве 30 дена над 100 активисти биле приведени на сослушување поради тоа што барале бојкотирање на гласањето.
XS
SM
MD
LG