Достапни линкови

ЕБОР - 53 милиони евра за обиколници во Албанија


Калимаш. Во Албанија се вложува по инфраструктурата
Европската банка за обнова и развој соопшти дека потпишала договор со Албанија за кредит во вредност од 53 милиони евра за изградба на две обиколници во јужниот дел на земјата.
Проектот се кофинансира од Европската инвестициска банка и од ЕУ.
Според ЕБОР, изградбата на овие патишта ќе го намалат метежот во сообраќајот во градовите Фиер и Валона, ќе ја олеснат нивна економска интеграција и ќе придонесат за развој на туризмот во овој дел на Албанија.
XS
SM
MD
LG