Достапни линкови

Активист за човекови права во Белорусија осуден на 4,5 години затвор


Алес Бјалатски 24.11.11
Судот во Минск денеска го прогласи за виновен за даночно затајување водечкиот активист за човекови права во Белорусија, Алес Бјалатиски и го осуди на 4 ипол години затвор и конфискација на целокупниот имот. На денешното рочиште присуствуваа дипломати од повеќе земји членки на Европската Унија, како и од Соединетите Држави. Лидерите на Европската Унија ја повикаа Белорусија да го ослободи Бјалтиски, оценувајки дека обвинувањата против него се политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG