Достапни линкови

Трупите на НАТО се судрија со Србите од северот на Косово


Трупите на НАТО се судрија со етничките Срби во северот на Косово.
Се јавува дека војниците на Алијансата употребиле солзавец против стотиците демонстранти кои се противеа на уривањето на бетонските барикади, поставени за да ги одвојат деловите на Косово во кои претежно живее српско население. Косовските Срби од летоска блокираат дел од патиштата, во знак на протест за одлуката на надлежните за испраќање на албански цариници и полицајци во северот на Косово.
XS
SM
MD
LG