Достапни линкови

Белоруски активист се соочува со затвор поради „неплаќање данок“


Судењето на активистот за човекови права Алеш Бјалјацки во Минск.
Белоруското обвинителство побара казна од пет години затвор за активистот за човекови права Алеш Бјалјацки кој е обвинет за затајување данок. Обвинителството бара, на Бјалјацки, кој е претседател на огранизацијата за човекови права Вјасна(пролет), да му биде забрането да отвора банкарски сметки надвор од земјата откако неговата организација беше забранета во Белорусија. Пресудата се очекува утре.

ЕУ побара негово ослободување и смета дека обвинувањата се „политички мотивирани“ за да се нападне неговата „важна работа во корист на жртвите на репресија“.
XS
SM
MD
LG