Достапни линкови

Иран го губи влијанието на Блискиот исток?


Советник за национална безбедност на САД,Том Донилон
Советник за национална безбедност на САД, Том Донилон изјави дека Иран е послаб, откако претседателот Барак Обама ја презеде функцијата во јануари 2009 година.
Според Донилон, потегот на администрацијата на Обама да го казни Иран со преземање на меѓународни санкции поради нуклеарната програма, внатрешната поделеност меѓу раководството на Техереан и Арапската пролет го намалиле влијанието на Иран во Блискиот Исток и во светот.
XS
SM
MD
LG