Достапни линкови

Објавен составот на новиот либиски транзиционен кабинет


Либискиот премиер Абдел Рахим ал Киб
Либискиот премиер Абдел Рахим ал Киб го објави составот на неговиот кабинет, откако беше одобрен од владејачкиот Национален транзиционен совет. Транзиционата влада ќе ја предводи земјата до изборите во јуни наредната година.
По падот на режимот на Момаер Гадафи во август новите лидери на земјата се борат да воспостават контрола во земјата за да започнат со конструирање на институциите.
XS
SM
MD
LG