Достапни линкови

На синот на Гадафи може да му се суди во Либија


Сеиф ал-Ислам Гадафи по апсењето.
На синот на убиениот либиски лидер Моамер Гадафи, Сеиф ал-Ислам може да му се суди во Либија, изјави главниот обвинител на Меѓународниот трубунал во Хаг, Луис Морено-Окампо во Триполи. Во Либија, Сеиф ал-Ислам се соочува со смртна казна.

Либискиот преоден совет соопшти дека сака на уапсениот да му се суди во земјата, а не во Хаг. Морено-Окампо изјави дека Трибуналот е подготвен да им помогне на либиските власти со обвинението.

Хашкиот суд летоска издаде потерница по синот на Гадафи за злосторства против човештвото за време на војната во Либија.
XS
SM
MD
LG