Достапни линкови

Фобос Грунт е „загубен“ во земјината орбита


Mars
Русија потврди дека вселенско летало чија цел беше Месечината на Марс заглави во орбитата на Земјата, и најверојатно, ќе биде изгубено.

Фобос Грунт беше лансиран пред две недели, но не успеа да ја напушти орбитата на Земјата, а потоа контролата ја изгуби радио врската.

Целта на 165 милионскиот прект беше да се земат примероци од почвата на Марсовата Месечина и до 2014 да се донесат на Земјата.
XS
SM
MD
LG