Достапни линкови

Обвинети полицајци за малтретирање демонстранти во Бахреин


Судири меѓу демонстрантите и полицијата во Бахреин. Манама, 16 март 2011 година.
Властите во Бахреин соопштија дека 20 припадници на безбедносните сили се обинети прекумерна употреба на сила и малтретирање на затвореници за време на антивладините протести во февруари. Властите соопштуваат дека 24 луѓе, од кои 4 полицајци биле убиени за време на едномесечните безредија во земјата. Опзицијата тврди дека имало 30 убиени. Стотици луѓе беа повредени.
XS
SM
MD
LG